Říjen 2010

Předčasné ukončení uzavírky v Domcích

26. října 2010 v 19:39 Mimořádnosti v provozu
V předpokládaném termínu, tedy v pondělí 25. října brzy ráno, skončila uzavírka Nádražní ulice, která znamenala i dočasné zrušení zastávky Nádražní.

O několik dní dříve oproti původnímu plánu, který předpokládal ukončení uzavírky až v pátek 29. října, byla ukončena uzavírka křižovatky Kosmákovy ulice se "starou" Hrotovickou ulicí. Linky č. 1, č. 2 a č. 8, kterých se tato uzavírka dotýkala, již jezdí podle svých běžných jízdních řádů.


Ve fotogalerii autobusů MAD Třebíč jsou v tuto chvíli nahrány fotky pořízené do 23. října včetně. Kromě jiného zaznamenávají nevšední situace, kdy linka č. 1 jede okolo zastávky U lípy, ulicemi U kotelny nebo Kubišovou, anebo po Znojemské ulici u hotelu Alfa; anebo ještě méně obvyklou situaci způsobenou dvěma souběžnými uzavírkami, kdy linka č. 2 jela Kubišovou ulicí nebo Znojemskou ulicí nad Vaňkovým náměstím.

Neplánovaná uzavírka Nádražní ulice

23. října 2010 v 17:52 Mimořádnosti v provozu
Od pátku 22. října 22:00 do pondělí 25. října 5:00 je mimo provoz zastávka Nádražní, kterou v pravidelném provozu používají linky č. 2 a č. 8, nyní z důvodu jiné uzavírky a objížďky pouze linka č. 2.

Příčinou je uzavírka dolního konce Nádražní ulice, před křižovatkou s Bráfovou ulicí. Jde o uzavírku neplánovanou, nebyla avizována nikde v tisku ani v autobusech městské dopravy.

Na zastávce Nádražní je kromě časového vymezení uzavírky (vzhledem k tomu, že v pátek po 22. hodině ani v pondělí před 5. hodinou ranní linka č. 2 nejezdí, vztahuje se uzavírka fakticky pouze na sobotu 23. října a neděli 24. října) uvedena informace, že zastávka je zrušena bez náhrady. Neplatí tedy to samé, co nyní u linky č. 8, že zastávka Nádražní je z důvodu jiné uzavírky dočasně "přesunuta" na nedalekou zastávku Bráfova.

Vzhledem k časovému souběhu dvou uzavírek v jedné oblasti města, jezdí linka č. 2 výraznou oklikou, a to ulicemi Bráfova - Hrotovická - Kubišova - Znojemská, ze které odbočí do ulice a zastávky Křížkovského. Z pochopitelného důvodu výrazně delší objízdné trasy nabírají spoje této linky několikaminutová zpoždění.


Na závěr tohoto článku si neodpustím jednu poznámku.

Zatímco o výlukách, uzavírkách a nových informacích z provozu informuje Dopravní podnik města Jihlavy na svých stránkách velmi podrobně, stejně jako například Dopravní podnik města Brna, kde je možné informace o mimořádnostech a výlukách najít hned na "titulní straně" jeho internetových stránek, tak dopravce třebíčské MAD, společnost TRADO-MAD, má na svých stránkách uvedenu jako "nejaktuálnější informaci" uzavírku Smetanova (též zvaného Novodvorský, tento název používám i při označení fotek autobusů jedoucích po tomto mostě) mostu, která proběhla v červnu tohoto roku, a druhou "nejaktuálnější informací" je drobná změna jízdního řádu linky č. 5, která byla provedena k 1. 6. 2009.

Informace o dalších uzavírkách, které se dotkly i městské autobusové dopravy, tedy této uzavírce Nádražní ulice, o uzavírce Kosmákovy ulice, nedávné uzavírce Nové ulice, nebo o jednodenních uzavírkách Karlova náměstí (jen letos k tomu došlo třikrát), tam není ani slovo... :-(

Změny v reklamních polepeních během posledního týdne

22. října 2010 v 22:47 Zajímavosti z provozu
V průběhu posledního týdne byly ze všech autobusů třebíčské městské autobusové dopravy odstraněny reklamní nálepky s předvolební tématikou (pochopitelně - po komunálních volbách, které probíhaly minulý pátek a sobotu, ztratily tyto reklamy smysl).

Také došlo ke změně reklamy na zadním skle tří autobusů Karosa B932 - s evidenčními čísly 21, 38 a 48 - reklama na autobaterie Banner na nich byla ani ne měsíc, když došlo ke změně; nyní je na zadním skle těchto autobusů nalepena reklama na společnost Autodíly Meteor.

V tuto chvíli tedy neplatí téměř nic ze seznamu, který jsem sepsal do předchozího článku.

Ve fotogalerii jsou v tuto chvíli nahrány fotky pořízené do 17. října včetně.
Kromě běžného provozu zaznamenávají i provoz autobusů na úseku Znojemské ulice mezi Demlovou a Družstevní ulicí, kde žádné autobusy s cestujícími nejezdí (například tato fotka); a dále objízdnou trasu linky č. 1 v Kubišově ulici (viz tady), anebo z jednoho z mých oblíbených míst u zastávky U lípy.

Přehled reklam na autobusech

12. října 2010 v 7:21 Zajímavosti z provozu
Pro přehlednost uvádím seznam reklam, které v tuto chvíli jsou nalepeny na autobusech třebíčské MHD, do samostatného článku.

Karosa B932 ev. č. 21 - Na pravém boku reklama na politické uskupení "Pro Třebíč", na zadním okně reklama na autobaterie Banner.

Mercedes Conecto ev. č. 23 - Na pravém boku reklama na politické uskupení "Pro Třebíč".

Karosa B952 ev. č. 26 - Na obou bocích reklama na politické uskupení "Heřman zpátky na radnici!".

Karosa B732 ev. č. 27 - Na pravém boku reklama na "Pro Třebíč", na zadním skle je navíc dlouhodobě vylepena reklama na CK Krasim Tour.

Mercedes Citaro ev. č. 28 - Na obou bocích i na zadním okně reklama na politickou stranu KDU-ČSL.

Karosa B952 ev. č. 29, Karosa B932E ev. č. 30 - Na obou bocích reklama na politické uskupení "Heřman zpátky na radnici!".

Mercedes Conecto ev. č. 31 - Na obou bocích i na zadním skle reklama na KDU-ČSL.

Mercedes Citaro ev. č. 32 - Na pravém boku reklama na "Pro Třebíč".

Mercedes Conecto ev. č. 35 - Na obou bocích i na zadním skle reklama na KDU-ČSL.

Karosa B932 ev. č. 38 - Na pravém boku reklama na "Pro Třebíč", na zadním skle reklama na autobaterie Banner.

Mercedes Citaro ev. č. 39 - Bez reklam (pokud nepovažujeme samotné výtvarné řešení vnějšího vzhledu autobusu za jednu velkou reklamu :-) ).

Karosa B931 ev. č. 40 - Na pravém boku reklama na "Pro Třebíč".

Karosa B932E ev. č. 41 - Na obou bocích reklama na "Heřman zpátky na radnici!".

Mercedes Citaro ev. č. 42 - Na obou bocích i na zadním skle reklama na KDU-ČSL.

Karosa B932 ev. č. 45, Karosa B932E ev. č. 46, Karosa B952 ev. č. 47 - Na obou bocích reklama na "Heřman zpátky na radnici!".

Karosa B932 ev. č. 48 - Na pravém boku reklama na "Pro Třebíč, na zadním skle reklama na autobaterie Banner.

Karosa B932 ev. č. 49 - Na obou bocích reklama na "Heřman zpátky na radnici!"

Karosa B732 ev. č. 56 - Na pravém boku reklama na "Pro Třebíč".

Tedom C12G ev. č. 22, 44 i 55 - Na obou bocích i na zadním skle reklamní sdělení "Jezdím na zemní plyn!", které je na nich nalepeno již od dubna 2009. Bez nových reklam.

Mercedes O405 - Na obou bocích i na zadním skle reklama na KDU-ČSL.


V galerii obrázků jsou nahrány nové fotky z 8. a 9. října, zaznamenávající mj. stav prací na křižovatce Kosmákovy a Hrotovické ulice, autobusy zastavující na zastávce Sucheniova (vedle autobusového nádraží) a jedoucí objízdnou trasou kvůli uzavírce Karlova náměstí, nebo po delší době opět nějaké fotky linky č. 8 na Žďárského ulici.
Z těchto dvou dní pocházejí také tři nové videozáznamy, které jsem nahrál na YouTube. Najít je můžete, stejně jako všechny starší videa, pod tímto odkazem.

Plánovaná omezení provozu, novinky ze druhé poloviny září

1. října 2010 v 16:01 Mimořádnosti v provozu
V sobotu 9. října od 14 hodin bude uzavřena západní část Karlova náměstí, což způsobí omezení provozu i pro autobusy třebíčské městské dopravy - linka č. 4 jedoucí do/z Domků nebude v uvedenou dobu obsluhovat zastávku Komenského náměstí, stejně jako linky č. 1 a 5 jedoucí do/z Boroviny. Náhradní zastávkou za zrušenou zastávku Komenského náměstí bude u linek č. 1 a 5 zastávka na Sucheniově ulici (ta vedle autobusového nádraží).


Na období od úterý 12. října do neděle 29. října je naplánována úplná uzavírka křižovatky ulic Kosmákové (jejího dolního konce) a "staré" Hrotovické ulice (viz mapa). Už nyní je tato křižovatka průjezdná jen pro dopravní obsluhu a autobusy - pro ostatní dopravu je zde zákaz vjezdu.

Tato uzavírka se dotkne i autobusů MHD Třebíč.

Linka č. 1 nepojede přes Zastávky Kosmákova, Březinova, a nebude obsluhovat ani zastávku Znojemská ve směru do centra; místo toho pojede tato linka Kubišovou ulicí, kde zastaví v zastávce Kubišova, která jinak slouží pouze pro spoje linky č. 4.
Několik posilových spojů linky č. 2, které běžně jezdí přes zastávku Nemocnice, bude po dobu uzavírky jezdit stejnou trasou, kterou jezdí většina spojů linky č. 2 - tedy přes zastávku Nádražní. Zastávky Bráfova, Nemocnice, Hrotovická, Kosmákova a Březinova tedy linka č. 2 nebude obsluhovat.
Linka č. 8 nepojede přes zastávky Nádražní, Březinova a Kosmákova, ale po Bráfově ulici okolo nemocnice, a bude tím pádem zastavovat na zastávkách Bráfova, Nemocnice a Hrotovická.


Od chvíle, kdy jsem sem napsal poslední článek, jsem zjistil nebo si všiml několika dalších novinek v provozu MHD Třebíč.

V průběhu září byla vyřazena Karosa B732 s evidenčním číslem 25.
Poslední Karosou "staršího typu", vozidlem typickým pro provoz třebíčské MHD v 90. letech 20. století, zůstává Karosa B732 s číslem 27.

Výčet autobusů, na kterých je nalepena nová reklama, se dále rozšířil - v poslední zářijové dekádě přibyla na pravé bočnici Karosy B932 s číslem 38 reklama na politické uskupení "Pro Třebíč" (stejná reklama a stejné místo autobusu, jako je na Karose B732 ev. č. 27 i na Karose B931 ev. č. 40); a na zadních oknech Karos s evidenčními čísly 21, 38 a 48 je nalepena nová reklama na baterie.

Z důvodu opravy krajnice byly na přelomu září a října dočasně o několik metrů přesunuty zastávky Míčova ve směru z centra města (viz fotka), U kapličky a Revoluční (v obou případech rovněž ve směru z centra města na konečnou Za rybníkem).