Letní prázdniny a úvaha nad podobou prázdninového provozu

28. června 2011 v 10:15
Všem návštěvníkům mých stránek přeji příjemné a pohodové prožití nadcházejícího letního období, ať už je pro vás obdobím dovolených, nebo obdobím letních prázdnin. Ať se vám vydaří podle vašich představ. :-)


Pro MAD Třebíč každoročně znamená období letních prázdnin odlišný provoz, než je tomu po zbytek loňského roku:
- nejezdí některé (posilové ranní a odpolední) spoje linek č. 1, 4, 5 a 7
- v pracovní dny nejezdí linka č. 6
- v pracovní dny odpoledne jezdí linka č. 3 jen 1 x za hodinu (mimo období letních prázdnin jezdívá dvakrát za hodinu)

Ve výsledku to znamená, že obsluha zastávky ZŠ Na kopcích (která sice má název podle nedaleké základní školy, ale slouží i obyvatelům sídliště Na kopcích) je v období letních prázdnin (kdy v pracovní dny nejezdí linka č. 6, a linka č. 3 jezdí odpoledne jen 1 x za hodinu) ještě horší, než sama o sobě je po zbytek roku; také to znamená, že posledním odpoledním spojem linky č. 3, který zajíždí na zastávku Koutkova, je spoj s odjezdem z této zastávky ve 14:21; a stejně tak odpolední spojení z Karlova náměstí směrem na Podklášteří znamená jen dva spoje za hodinu, navíc nikoliv ve třicetiminutovém intervalu, ale v intervalu "15 - 45 - 15 - 45", tedy že mezi odjezdem spoje linky č. 3 a odjezdem spoje linky č. 2 z Karlova náměstí směrem na Podklášteří uplyne v pracovní dny odpoledne (mezi 15. a 17. hodinou) dlouhých 45 minut. Přitom není možné použít ani protisměrně jedoucí linky č. 6, protože ta o letních prázdninách (v pracovní dny) nejezdí.

Vzhledem k tomu, že žáci a studenti základních a středních škol tvoří nezanedbatelné procento cestujících, tak chápu, že v období prázdnin není potřeba takový rozsah spojů v ranní a odpolední špičce (kdy se cestuje do/ze školy), ale myslím si, že pro obsluhu zastávek Koutkova, ZŠ Na kopcích a obecně pro spojení centra města s horní částí Podklášteří je tato podoba prázdninového provozu autobusů až příliš zredukovaná oproti "neprázdninovému" provozu (hlavně ve srovnání s rozsahem prázdninové obsluhy ostatních lokalit města Třebíče městskou autobusovou dopravou), a mělo by dojít ke změně. A když už by nebyla vůle navyšovat počet spojů, tak by podle mého názoru mělo dojít k posunu odjezdů spojů linky č. 3 v odpolední špičce z Karlova náměstí na 15:15, 16:15 a 17:15 (aby byl utvořen půlhodinový interval - v prokladu se spoji linky č. 2), a tyto spoje by měly zajíždět i na zastávku Koutkova.
 


Komentáře

1 Tomáš Fiala Tomáš Fiala | 30. června 2011 v 18:43 | Reagovat

Není teď Koutkova obsluhována linkou č. 5 (v době výstavby kruhového objezdu se tam jezdila pětka otáčet a viděl jsem ní dokonce i nápis, že jede na Koutkovu...)?

2 autobusytrebic autobusytrebic | 30. června 2011 v 20:11 | Reagovat

Oficiálně zastávka Koutkova linkou č. 5 obsluhována není. Sice se tam teď, během výstavby kruhového objezdu v Týně, jezdí otáčet "čtyřka" a "pětka", ale není to bráno jako spoj s cestujícími.

Prohledal jsem fotky z posledních cca 2 měsíců, na kterých je vidět autobus jedoucí na lince č. 5, ale nikde tam nebylo napsáno, že by jel na Koutkovu - všechny údaje na displejích (s autobusy bez displeje nelze v tomto případě uvažovat - ty cedule budou vždy ukazovat stejný text :-) )ukazovaly a ukazují jako konečnou/výchozí zastávku Hřbitov (kam/odkud ale nejedou).

Nemohla to být linka č. 6 o víkendu? Tam některé spoje jezdí až na Koutkovu, a mají to uvedeno i na displejích (pokud tedy jede autobus, který má displej).

Navíc autobusy se nemusejí otáčet jen na Koutkově - když je málo času na obrat, tak se mohou otáčet přímo v Týně (viz http://autobusytrebic.blog.cz/galerie/autobusy-mad-trebic/25-4j0-38-04-mercedes-citaro-cng/obrazek/76812423), anebo se otáčely průjezdem ulic U Kuchyňky - Hilbertova - Palackého (což mělo být i proto, že v ulici Josefa Suka, přes kterou se na Koutkovou jezdí, také bylo dopravní omezení způsobené výkopovými pracemi).

Ale ať je to jakkoliv, tak jsem v článku uvažoval s bezvýlukovým stavem - tedy se stavem, kdy žádný další autobus (kromě vybraných spojů linky č. 3; uvažován provoz v pracovní dny) nejede, a kromě obsluhy zastávky Koutkova jsem uvažoval prázdninový rozsah spojení do celé horní části Podklášteří a na zastávku ZŠ Na kopcích, což jsou dvě oblasti města Třebíče, kde je prázdninový provoz MHD omezen výrazněji, než v ostatních oblastech města (kde jde víceméně jen o to, že nejede několik ranních a odpoledních posilových spojů).

3 Tomáš Fiala Tomáš Fiala | 30. června 2011 v 21:12 | Reagovat

Je pravda, že displej s nápisem "Koutkova" jsem v Týně viděl jen jednou, takže to mohla být nějaká výjimka. Měl jsem za to, že to byla pětka (kvůli tomu, že za normálních okolností končí na Hřbitově). Šestku však úplně vyloučit nemohu.

4 autobusytrebic autobusytrebic | 1. července 2011 v 23:59 | Reagovat

[3]: Myslím, že právě takové výjimky (např. změny z důvodu uzavírek, objížděk) se u zobrazení výchozí a konečné zastávky na displejích autobusů nedělají, a právě proto i nyní, kdy linka č. 5 končí celodenně už v Týně, ukazují displeje autobusů jako výchozí/konečnou zastávku Hřbitov.

P. S. Když už tu padla zmínka o uzavírce v Týně, tak krátká aktuální informace (kvůli které jsem nechtěl tvořit samostatný článek :-) ) - ve čtvrtek 30. června už byla vozovka kruhového objezdu zčásti vyasfaltována, a také už zde byly instalovány obrubníky pro nový chodník spojující Táborskou ulici (ve směru od týnské Jednoty) s ulicí Marie Majerové.

5 Tomáš Fiala Tomáš Fiala | 2. července 2011 v 17:42 | Reagovat

Ještě jsem zvědavý na objíždění autobusů, až bude všude tvrdnout asfalt a projíždět Týnem nebudou moci ani vozy MHD... Bude to opačná situace než při zavření Smetanova mostu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama