Červenec 2011

Nové zobrazování zastávek na displejích autobusů, nové nálepky na autobusech

27. července 2011 v 15:05 Zajímavosti z provozu
Během minulých 12 dní došlo ke dvěma zajímavým změnám na vnějším vzhledu autobusů třebíčské MHD.

Došlo ke změně zobrazování zastávek na venkovních (čelních i bočních) displejích autobusů. Dříve tyto displeje zobrazovaly výchozí a konečnou zastávku. Nyní je na nich zobrazena pouze konečná zastávka, jejíž název je zobrazen přibližně dvakrát tak větším písmem, než tomu bylo předtím, kdy se na displej musely vejít dva řádky se dvěma názvy.

Druhou změnou jsou nálepky s informací "Třebíč finančně podporuje veřejnou dopravu". Nálepky jsou nalepeny na pravém boku všech autobusů (zvenku), mezi předními a prostředními dveřmi.

Pohled na nově upravené displeje u různých autobusů a také na nové nálepky jsem nahrál na video, viz odkaz.


Jak už jsem psal v předchozím článku, tak 1. srpna bude (konečně) otevřen kruhový objezd v Týně pro veškerou dopravu a křižovatka bude znovu průjezdná ze všech směrů, čímž po téměř třech a půl měsících skončí omezení na lince č. 5, kdy tato nejede až na zastávku Hřbitov, ale končí už v Týně.

Poslední dokončovací práce a úpravy na kruhovém objezdu jsem 27. července zdokumentoval z jedoucího autobusu na toto video.

Autobus Tedom C12G s výrobním číslem 7001

17. července 2011 v 21:50 Z historie MHD Třebíč
Jen málokterý autobus působil během své existence v tolika různých městech, jako Tedom C12G s výrobním číslem 7001 - testovací vůz, který společnost Tedom coby jeho vlastník zapůjčovala do různých měst v několika různých zemích.

Nejznámější, a ze všech zápůjček časově nejdelší, je jeho působení ve Znojmě na zvláštní lince s názvem CentrumBus, která spojovala znojemské vlakové nádraží s centrem města. Linka byla zřízena na začátku roku 2008, ale pro minimální využití ze strany cestujících byla na konci téhož roku zrušena. Z této doby také pochází originální reklamní polepení tohoto autobusu, kdy byl jeho tehdejší žlutý nátěr doplněn červeným polepením, názvem "CentrumBus"; a dále mapkou a názvy znojemských ulic a náměstí, které tato linka spojovala.

Ale i v roce 2008 jezdil tento autobus - i když jen v rámci jednorázové akce - jinde, než jen ve Znojmě - 8. května 2008 byl nasazen na bezplatné lince, která přivážela a odvážela návštěvníky dne otevřených dveří do a z areálu společnosti Tedom na Hrotovické ulici v Třebíči. Linka jezdila, jestli si to správně pamatuji, ve dvou různých trasách - v jedné variantě spojovala areál společnosti Tedom s Borovinou (konečná Za rybníkem), ve druhé variantě, myslím, jela okružní trasou přes zastávky Atomhotel, Marie Majerové, a dále ulicí U Kuchyňky přes centrum města k areálu Tedomu.

Do Třebíče se tento autobus vrátil koncem července roku 2009, tentokrát však přímo do provozu MAD Třebíč. Autobus tehdy stále měl nalepené nálepky se "znojemskou tématikou". V Třebíči nakonec tento autobus zůstal přibližně měsíc, dojezdil zde 27. srpna 2009.

Přehled všech měst, ve kterých tento autobus kdy působil, včetně fotografií (jsou tam i dvě fotografie z 8. 5. 2008 z Třebíče), ale i další údaje související s tímto vozidlem, je k dispozici zde: http://seznam-autobusu.cz/vuz/7205

Moje fotky ze srpna 2009, dokumentující provoz tohoto autobusů na MAD Třebíč (sledoval jsem tehdy jeho provoz v několika různých dnech a vždy byl nasazen na linku č. 4), jsou ke zhlédnutí pod tímto odkazem.

Kromě fotek jsem tento autobus zdokumentoval na několika místech města Třebíče i na video: http://www.youtube.com/watch?=-Uvp77JCGQ4

Křižovatka v Týně bude 15. - 17. července uzavřena i pro MHD

12. července 2011 v 14:18 Mimořádnosti v provozu
Postupující práce na výstavbě kruhového objezdu v Týně si od pátku 15. července 8:00 h do neděle 17. července 24:00 h vyžádají úplnou uzavírku této křižovatky, která tak v uvedeném období nebude průjezdná ani pro autobusy Městské autobusové dopravy Třebíč.

Tato skutečnost bude v tomto období znamenat řadu výlukových opatření. Podrobný seznam dočasných změn v trasách jednotlivých linek MHD Třebíč je uveden v tomto článku na stránkách www.trebic.cz - například zastávka Hřbitov bude 15. července zcela bez obsluhy MHD, zastávka Týn bude přesunuta před most nad Týnským údolím, a zastávka Palackého se stane zajímavou - byť jen dočasnou - konečnou zastávkou.

Jak je také v článku uvedeno, k plnému zprůjezdnění týnské křižovatky skutečně dojde dříve, než bylo původně plánováno - původní zářijový termín byl uspíšen na 1. srpna 2011.

V úterý 12. července jsem zdokumentoval na video provoz autobusů a stav prací na týnské křižovatce. Autobusy už nejezdily po nezpevněné provizorní spojce, ale přímo po části kruhového objezdu.
Video pořízené z interiéru jedoucího autobusu: odkaz
Video pořízené z exteriéru: odkaz