Rozhovor s vozíčkářkou a jejím doprovodem, kteří jeli z Karlova nám. na Koutkovu (při nulové garanci nízkopodlažních spojů)

21. září 2012 v 17:38 |  Postřehy z optimalizace MHD
V pátek 21. září 2012 odpoledne jsem si na Karlově náměstí všiml, že linkou č. 10 potřebuje jet paní na vozíku. V tu chvíli právě jeden spoj linky č. 10 (jedoucí přes zastávku Koutkova) jel (šlo o spoj s odjezdem ve 14:38 h), ale šlo o jednu z Karos, tedy autobus vysokopodlažní a tedy pro vozíčkáře prakticky nepoužitelný.

Během čekání na další spoj, jedoucí o 30 minut později, jsem s touto paní a s jejím doprovodem pořídil zajímavý rozhovor. Nutno říci, že toto čekání bylo "čekáním na náhodu", neboť - "díky" nulové garanci nízkpodlažních spojů - nebylo vůbec jasné, jestli další spoj bude nízkopodlažní či nikoliv. Navíc zde byl problém v tom, že tento spoj - s odjezdem z Karlova náměstí v 15:08 h - přes zastávku Koutkova vůbec nejede, takže paní by musela - s pomocí doprovodu muže, který rovněž měl určité pohybové omezení - dojít k pečovatelskému domu, který byl cílem jejich cesty, až ze zastávky Nová nebo Týn.

Do pomoci jsem se zapojil i já, když jsem si okolo 15:00 h všiml, že opačným směrem - k poliklinice - jede nízkopodlažní autobus na lince č. 10 (Mercedes Citaro CNG s ev. č. 50). Po odpovědi řidiče, že tento autobus pojede zpět na tom spoji, který má odjezd z Karlova náměstí v 15:38 h - a který jede přes Koutkovu - jsem to sdělil paní na vozíku a ta se rozhodla přece jen počkat až na tento spoj, který ji zaveze právě až na Koutkovu, odkud to bude mít do cíle své cesty zdaleka nejblíže.

Ani nechci moc přemýšlet nad tím, jak by to dopadlo, kdyby náhodou jel vysokopodlažní vůz na všech třech spojích linky č. 10, které jsme v tu dobu potkali, nebo kdyby nebylo relativně příjemné počasí, ale např. déšť, sníh či mráz. :-(

Video s rozhovorem s paní na vozíku i s mužem, který ji doprovázel (oba souhlasili se zveřejněním videa) a zároveň dokumentace jejich cesty z Karlova náměstí na Koutkovu, včetně vjezdu vozíku do autobusu a výjezdu z něj, je k dispozici ke zhlédnutí pod tímto odkazem.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama