Těsné nepřípoje od rychlíku z Brna na autobus do Starče (stejně tak v opačném směru)

19. září 2012 v 17:35 |  Postřehy z optimalizace MHD
Mezi přínosy provedené optimalizace MHD mělo podle oficiálního letáčku patřit i "zavádění lepších návazností na vlakové spoje na zastávkách Bráfova a Nádraží. O tom, jak se tyto návaznosti "zlepšily" pro oblast Podklášteří a Týna, už jsem psal v tomto článku.

Rychlíky jezdící po trati vedoucí Třebíčí jezdí ve dvouhodinovém taktu. Ve směru od Brna přijíždějí do Třebíče vžy 29 minut po sudé celé hodině (tedy 8:29, 10:29, 12:29 atd.). Pokud má platit údaj o "zlepšení návazností", těžko by se dalo akceptovat, že by těmto rychlíkům měl odjíždět přípojný autobus do Starče, kterých jezdí jen několik za den. Ovšem - ono se tomu tak děje!

Přesně v 10:29, kdy na třebíčském nádraží zastaví (jede-li včas) rychlík od Brna, odjíždí z nedaleké zastávky Bráfova autobus linky č. 14 do Starče. Ve 14:29 h se situace opakuje, ovšem pouze o víkendu. Opět, ve stejnou minutu přijede rychlík a zároveň ujede autobus. V 18:29 tato situace platí po 7 dní v týdnu - znovu si ujedou.

V opačném směru jízdy není nepřípoj 0 minut, ale minus 6 minut. Autobus jedoucí od Starče jede okolo zastávky Bráfova v 11:29 h, zatímco rychlík na Brno odjede (jede-li včas) v 11:23 h. V 15:23 - 15:29 se situace opakuje, ovšem pouze ve víkendových dnech (v pracovní dny jezdí autobus ze Starče - linka č. 14 - až o hodinu později). Po celých 7 dní v týdnu a celoročně však vzniká nepřípoj po 19. hodině, kdy rychlík odjede v 19:23 h, zatímco autobus od Starče přijede "pod nádraží" - tedy na zastávku Bráfova - v 19:29 h.

Autobusový přípoj na rychlík do/od Brna je jistě při jízdě od/do Starče přípojem přednostním, neboť zde jde o nejlogičtější a (v případě zajištěných návazností) i nejrychlejší možnost spojení (alespoň z možností, které poskytuje veřejná doprava). V opačném směru, tedy v případě rychlíků směr Jihlava/České Budějovice, by byla cesta přes Třebíč přece jen zajížďkou a toto spojení při cestě ze/do Starče asi nejlépe zajistí vlakový přípoj ze stařečského nádraží.

Popisovaný těsný nepřípoj od vlaků na autobusy do Starče (či v opačném směru jízdy, tedy od autobusů ze Starče k vlakům) si přidávám jako další "kamínek do mozaiky" k poznání, že ke "zlepšení návazností na vlakové spoje na zastávkách Bráfova/Nádražní" rozhodně nedošlo.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama