Videa z Týna (mj. dokumentace nemožnosti stihnout přestup z linky č. 5 na linku č. 10!), od Hřbitova a z konečné zastávky Míčova

21. září 2012 v 0:31 |  Zajímavosti z provozu
Ve čtvrtek 20. září jsem zdokumentoval na video několik míst oblasti Týna a Hájku.

Nejcennějším z těchto videí je pro mne důkaz, že není možné stihnout dvouminutový přestup z linky č. 5 na linku č. 10. Teoreticky se to může podle jízdního řádu zdát (2 minuty na přestup na zastávce se stejným názvem, tedy Týn), prakticky ale není možné ujít 250 metrů za méně než 2 minuty, jak jsem o tom ostatně již psal tady.

Další video je rovněž z Týna a dokumentuje zastávku "Týn" na začátku Budíkovické ulice. Zastávka slouží pouze lince č. 31. V jednom směru jízdy je umístěn provizorní přenosný označník a byl zde upraven povrch tak, aby vůbec bylo kam vystupovat a odkud nastupovat. V opačném směru jízdy nebyly takové úpravy potřeba - nachází se tam chodník, ale zase tam chybí označník.

Napadá mě otázka, oč je tato zastávka "méně provizorní" či naopak "více oficiální" než zastávka u Stop Shopu, kde právě neexistencí "skutečné zastávky" (dnešní zastávka Stop Shop Busu vybaená přenosným označníkem a kde se nastupuje z vozovky parkoviště se za takovou nepovažuje) bylo argumentováno na otázku, proč tam nejezdí žádné spoje MHD ani po provedené optimalizaci.

Zastávka Hřbitov - když jsem tam byl naposledy, což bylo v první polovině července, byl označník pryč a jízdní řády linek č. 2 a č. 5 byly vylepeny na stěně budovy správy hřbitova. To už dnes neplatí, označník je zpět. A jsou v něm vyvěšeny jízdní řády všech linek, které tudy jezdí. Tedy linky č. 5 s notně proškrtanými spoji (kde větší část spojů končí již v Týně, přitom minimálně u části spojů platí, že si to v Týně jen o to déle prostojí...) a naopak linky č. 10, která ke hřbitovu jezdí i po 18., ba i po 22. hodině. To je také novinka - dosud, co si pamatuji, jezdívaly autobusy ke hřbitovu jen do cca 18 hodin. Koneckonců, v 18 - 20 hodin (v závislosti na ročním období) se hřbitov již zavírá...

A nakonec - zastávka Míčova, zastávka pro výstup - konečná zastávka linky č. 4 v pracovní dny dopoledne a později odpoledne (ve zbývající době zde spoje také jízdu končí, ale tam by mělo platit, že spoj na výstupní zastávce vůbec nezastaví a lidé v něm smějí zůstat). Tato zastávka byla uvedena do provozu 3. 9., kdy přestala linka č. 4 jezdit až do Týna. A bude sloužit jen do 30. 9., kdy se nelogické opatření v podobě čtvrthodinového prostoje na Míčově zruší. To je dobře, dodávám k tomu. :-)
 


Komentáře

1 Tomáš Tomáš | 22. září 2012 v 10:53 | Reagovat

Tak to video s ujíždějící 10 je vážně luxusní a radnice by se měla zamyslet. Sám jsem velice často využíval linku 2, kterou jsem jezdil k veterinářce (vystupoval jsem pod Nádražím u Pozemstavu), nyní mě čeká výlet s kočkou, která něco váží z Majerky ááááž za Billu, což je prakticky totálně nevyhovující. Na webu města slibují zřízení časové jízdenky, tak snad se dá volný průchod rozumným věcem.

Co se týká konečné na Míčově, byl jsem svědkem, kdy dva starší pánové o hůlkách odmítli vystoupit, prý by na Majerku nedošli. Dlouho se tam s řidičem hádali a ani nevím, jak to dopadlo.

Celý systém MHD je tragikomický a poloprázdné autobusy mě utvrzují v tom, že lidé jezdí auty, či chodí pěšky. Bohuel nejvíce tyto změny odskáčou starší, nepohybliví lidé, či vozíčkáři. :-?

2 autobusytrebic autobusytrebic | E-mail | Web | 22. září 2012 v 18:36 | Reagovat

[1]: Díky za pochvalu videa, i když technicky je to pochopitelně děs, pořizovat video "za pochodu". I když, tady to jinak nejde. :-)

Časová jízdenka nevyřeší věci jako ten teoreticky dvouminutový, prakticky neuskutečnitelný přestup z pětky na desítku v Týně, anebo nevyřeší, když někdo sedne v Borovině na linku č. 1 s cílem jet k nemocnici, ale na náměstí zjistí, že nejbližší spoj k nemocnici jede stejně až o čtvrthodinu později (co si pamatuji, tak se psalo jen o 20-timinutové platnosti jízdenky).

Poloprázdné autobusy... Je fakt, že při dvou různých cestách linkou č. 4 okolo 15 - 16 hodiny (v pracovní den) snad všichni seděli, což je na tuto dobu jev poměrně neobvyklý. Ale to bude i tím, že těch spojů jezdí v té době víc než dřív, takže se lidé "rozprostřou".

Ale přece jen k tomu konkrétnímu případu - nebylo by lepší jet ze zastávky Marie Majerové (té před ZŠ Kpt. Jaroše) čtyřkou na Bráfovu?

3 Tomáš Tomáš | 27. září 2012 v 11:28 | Reagovat

YouTubko má tuším nějakou fíčurku na vyrušení třepajícíseho videa. Sám jsem to několikrát použil a funguje to docela dobře.

Tak časová jízdenka toto vážně nevyřeší. Včera jsem po delší době jel ze města na Hájek, všiml jsem si, kolik lidí v buse nadává na nový systém. Já sám došel na zastávku asi 3 minuty po čtvrt, takže mi 5 ujela, o půl přijela 4, jenže ta má pověstnou debilní konečnou na Míčové, což je krok, který vážně nechápu, dokonce jsem si myslel, že vyhazuje na zastávce u hřiště, které má Průmka - chyba lávky. Lidi vyhazuje relativně kousek za kruháčem, takže ta štreka na Majerku je šílená. Než abych tedy jel 4, tak jsem znovu čekal na další 5, která dojela ve třičtvrtě. Musím podotknout, že výjma naprosto zbytečného čekání lze v busech na Hájek cítit významný přetížení, ty busy jezdí totálně přecpané (bylo kolem 2 odpolední) a město by mělo toto nějakým způsobem vyřešit, protože nechat pro Majerku jen jeden spoj je zoufalost.

Ano, ta čtyřka se zastávkou před Jaroškou je jediné pozitivum, které budu využívat. Docela vtipné bylo, když jsem ihned zpočátku nepochopil, že 4 je jednosměrná, já vůl čekal pod Sparem až pojede, byl jsem zvyklý, protože ráno jezdívala 4 od Atomu (nikoliv od Týna) a ona mi přitom frnkla v opačném směru. :-D 8-O

Po včerejší zkušenosti bude nutné zasednout k jízdním řádům a našprtat je, protože sám ani nevím, které linky jsou pro mně užitečné a které nikoliv..

4 autobusytrebic autobusytrebic | E-mail | Web | 27. září 2012 v 12:37 | Reagovat

[3]: S tím "vyrušováním třesoucího se videa" nemám dobrou zkušenost - video pak vypadá místy zkresleně. Raději více otřesů než takové zkreslení (příklad takového zkreslení: http://www.youtube.com/watch?v=1R_K5-nV4Cc). Ale mně to nijak zvlášť nevadí, účelem pořízení toho videa z Týna bylo úplně něco jiného, než mít netřesoucí se videozáznam. :-)

No... od 1. 10. to bude zase jinak, pak bude záviset na denní době, ze které ze zastávek s názvem "Generála Svobody" pojede "čtyřka" do centra. Atd.

Také jsem si ze včerejšího pozorování všiml, že linka č. 5 jede i v oblastí Míčovy nějak plnější, zatímco linka č. 4 tam přivezla relativně málo lidí (byla to doba, kdy tam ten bus končil a dál jel až za čtvrt hodiny, viz http://www.youtube.com/watch?v=CV5oKxyWvIo).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama