Vozíčkáři v autobusech MHD Třebíč - nežádoucí cestující?

6. září 2012 v 16:38 |  Postřehy z optimalizace MHD
Volně naváži na předchozí článek, upozorňující na skutečnost, že pracovníci odboru dopravy a/nebo dopravce nebyli schopni zajistit, aby v jízdních řádech platných od 3. 9. 2012 bylo u části spojů garantováno nasazení nízkopodlažního vozu.

Nejen, že se nyní vozíčkáři nemohou spolehnout, že ten který konkrétní spoj bude zajištěn nízkopodlažním autobusem a že tím pádem mohou tento spoj použít. Velice zajímavě totiž vyznívají i slova přepravního řádu (bod č. 10).

Přeprava cestujícího na vozíku pro invalidy je možná se souhlasem řidiče a při splnění podmínek, že ve vozidle již není přepravován kočárek nebo jiný invalidní vozík, dovoluje to obsazenost vozidla a má-li cestující zajištěnu pomoc při nástupu nebo výstupu. Pro nástup a výstup cestujícího s invalidním vozíkem se použijí dveře označené pro nástup s invalidním vozíkem, při nástupu se dává přednost vystupujícím. Vozík se umisťuje v prostoru rozšířené uličky proti dveřím označeným pro nástup s invalidním vozíkem a musí být zajištěn proti samovolnému pohybu.

Takže, abych to shrnul. Podle platných smluvních přepravních podmínek:

- Vozíčkáři prakticky ani nemohou jet autobusem MHD Třebíč sami. Musejí mít k dispozici někoho, kdo jim do/z autobusu pomůže. To, že nízkopodlažní autobusy jsou vybaveny plošinou, kterou může řidič na požádání vyklopit (čehož jsem dvakrát již byl - když jel autobusem člověk na vozíku - svědkem), je zřejmě irelevantní.

- Vozíčkáři nemají jistotu, že daným autobusem opravdu pojedou. Takže, když už počkají na nízkopodlažní spoj (který, jak jsem uvedl, není nyní nikde nijak garantován), neznamená to, že tím spojem pojedou. Alternativou zřejmě je - někdy i docela dlouhé - čekání na další nízkopodlažní spoj (který nyní není nijak garantován).

- Obecně, zajímavá je ta otázka přednosti přepravy kočárků před vozíčkáři, neboť kočárek může být přepraven případně i ve vysokopodlažním vozidle, zatímco invalidní vozík jen dost těžko. Stejně tak vyznívá směšně i údaj "když to dovoluje obsazenost vozidla", neboť prostor naproti prostředním dveřím je přece přednostně vyhrazen právě pro kočárky a invalidní vozíky, a když někdo s kočárkem/na vozíku nastupuje, tak jsou cestující povinni daný prostor uvolnit...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama