Jízdní řád linky č. 31 opět s chybou + stále bez jakékoliv garance nízkopodlažnosti

10. listopadu 2012 v 13:36 |  Postřehy z optimalizace MHD
Když k 1. 11. vstoupila v platnost změna jízdních řádů linky č. 31, která znamenala mj. nutnost vylepení nových jízdních řádů této linky na všechny zastávky, byl jsem hodně zvědavý, jestli dopravce tentokrát zvládne vylepit jízdní řád bez chyb, či přesněji řečeno - jestli tentokrát zvládne uvést do poznámky k pozdně-večernímu spoji (který od 1. 11. jezdí již pouze v sobotu; do té doby jezdil celotýdenně), že tento spoj nezajíždí do Sokolí.

A jak je vidět na této fotce, tak to bohužel dopravce nezvládl a i nová verze jízdních řádů linky č. 31 obsahuje chybu. Docela by mě zajímalo, jak by se to vyřešilo, kdyby tím pozdně-večerním spojem chtěl někdo jet do Sokolí a až někde na konci Račerovické ulice by zjistil, že autobus jede přímo do Račerovic (tedy bez zajížďky do Sokolí). Škoda slov...

Další skutečností je, že v pracovní dny odpoledne na této lince nepotkáte jiný autobus než nízkopodlažní. Tyto spoje jsou totiž součástí jednoho z pěti turnusů, na kterých jezdí právě pětice plynových (tedy každopádně nízkopodlažních) autobusů, protože pouze u těchto pěti turnusů platí, že v nich není ani jeden spoj linky č. 1, na které nesmí plynové autobusy jezdit (důvod: jezdí nízkým podjezdem pod vlakovým nádražím, tudy by vozidla s plynovými zásobníky neprojela).

Stále tedy platí, že pokud na některém ze spojů v pracovní dny uvidíte plynový autobus, tak si můžete být jisti, že na tom spoji pojde plynový autobus (co se týče pracovních dní) v kterýkoliv další pracovní den. Tím pádem si můžete být také jisti, že půjde o autobus nízkopodlažní.

Proč není alespoň tato garance "plynovosti" a zároveň tedy nízkopodlažnosti uvedena v jízdních řádech? Kdo ví... Argument s tím, že "by se to muselo přelepovat", je z větší části lichý, protože kvůli doplňkovým změnám se už stejně musela větší část jízdních řádů přelepovat. A i kdyby, tak se dala garance nízkopodlažnosti vyvěsit alespoň na internetové stránky dopravce. Což se nestalo...

Když jsem v září čekal na Karlově náměstí téměř hodinu s paní na vozíčku, byl příjemný slunný den. Nedovedu si moc představit, jak nepříjemné by bylo takové čekání v dnešní době, kdy již je chladno, fouká vítr apod. A to bude ještě hůře, co se počasí týče...

S tou paní a s mužem, který ji doprovázel, jsem tehdy probral daleko více témat, než která jsou vidět na videu. Vlastně, rozhovor "off-record" byl daleko uvolněnější, než ten, který jsem nahrál. A jednou z věcí, které ta paní říkala, bylo, že každý z těch, kdo mává rukou nad garancí nízkopodlažnosti nebo dalších prvcích bezbariérovosti, by si měl alespoň na jeden den vyzkoušet na ten vozík sednout. A poznat všechna úskalí takového života.

Možná by pak takový člověk usoudil, že "argumenty" typu "ono se to stějně bude ještě měnit, takže garance by byla neaktuální" jsou velice hloupé. Koneckonců, v pražské MHD také došlo počátkem září k revolučním změnám, leccos se mění v jednotlivých krocích dodatečně a musejí se přelepovat jízdní řády, přesto garance nízkopodlažnosti tam existuje u tramvajových i autobusových spojů...

Asi v tomto ohledu platí, že není problém, když něco nejde. Problém je, když se nechce. :-(
 


Komentáře

1 Tomáš Tomáš | E-mail | 10. listopadu 2012 v 16:33 | Reagovat

V Praze pobývám a musím souhlasit, zde je přístup DPP v tomto opravdu ukázkový, každá sebezapadlejší zastávka má vždy aktuální jízdní řád a často i další informace, jako schéma všech tramvajových linek, apod. V Třebíči je to bohužel jeden kripl za druhým, proto ta MHD tak vypadá.. :-?

2 Tomáš Tomáš | 10. listopadu 2012 v 16:34 | Reagovat

Btw. nevím, zda si toho někdo všiml, ale blbne vám tu přidávání komentů, když ho chci odeslat, píše mi to platnost vypršela..divné..

3 autobusytrebic autobusytrebic | E-mail | Web | 10. listopadu 2012 v 16:52 | Reagovat

[2]: O tom vím, taky se mi to občas stane. Pro jistotu před odesláním obsah komentáře zkopíruji, a kdyby se to neodeslalo (s tím, že "platnost vypršela"), tak ten text vložím do formuláře pro psaní komentářů znovu a ihned komentář vložím. Pak to jde bez problémů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama