Linka č. 11 zajíždějící na Koutkovu - závlek dlouhý 716 m se stihne za 1 minutu?

30. listopadu 2012 v 17:13 |  Postřehy z optimalizace MHD
Kompletní seznam změn v MHD Třebíč, které vstupují v platnost 1. 12. 2012, je uveden tady. V následujících několika článcích, počínaje tímto, chci okomentovat jednotlivé změny.

Jednou ze změn je zavedení zajíždění vybraných spojů (přesněji řečeno - jde o tři spoje v dopolední špičce) linky č. 11 na zastávku Koutkova. Vlastně to není nic nového - již linka č. 3, která vedla ve stejné trase, v jaké dnes jezdí linka č. 11 v dopoledních (a od 1. 12. i večerních) hodinách; tedy i přes zastávku Koutkova.

Ale zajímavé je, za jakou dobu se má závlek na zastávku Koutkova stihnout. Spoje na tuto zastávku zajíždějící totiž mají jízdní dobu jen o jednu minutu (!) delší než spoje, které na Koutkovu nejedou. Podle stránek mapy.cz činí délka závleku na Koutkovu ulici a zpět cca 716 metrů, což znamená, že autobus takto zajíždějící na Koutkovu musí prosvištět svou trasu (a to včetně pobytu na zastávce Koutkova) průměrnou rychlostí 42,96 km/h... Pokud by na zastávce Koutkova na 20 sekund zastavil, činí potřebná průměrná rychlost již 64,44 km/h. Pro srovnání - závlek některých spojů linky č. 10 přes zastávku Koutkova prodlužuje jízdní dobu této linky nikoliv o jednu, ale o dvě minuty.

Pokud nepojede autobus na lince č. 11 takto "tryskem", pak je jasné, že spoj linky č. 11 bude nabírat zpoždění. A takové zpoždění může být fatální pro tu skupinu lidí, která by chtěla na Karlově náměstí přestoupit na kteroukoliv další linku. Protože spoje zajíždějící na Koutkovu mají stanoven čas příjezdu na Karlovo náměstí až v X:15, takže vychází 0-minutová přestupní doba na linky č. 4 i č. 10 k nemocnici (s tím, že další spoj k nemocnici jede až za půl hodiny). A v pracovní dny dopoledne NENÍ garantováno čekání přípojů na Karlově náměstí...

Mimochodem, informaci o tom, ve kterých denních dobách toto čekání garantováno je a ve kterých nikoliv, nenajdete ani v jízdních řádech, ani jinde na internetu. Jedinou mně známou zmínkou o časových obdobích, kdy garance čekání existuje, je nedávný článek v Horáckých novinách (rozhovor s vedoucím odboru dopravy)...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama