"Do nákupního centra STOP.SHOP. bude pravidelně jezdit autobus"

27. února 2013 v 14:07 |  Postřehy z optimalizace MHD
Pouhé dva dny před vstupem popisované věci do praxe, objevila se na stránkách www.trebic.cz tato tisková zpráva. Zde přináším přepis jejích jednotlivých odstavců (kurzívou), pod který přidávám svůj komentář.

Do nákupního centra STOP SHOP bude pravidelně jezdit autobus.
Pravidelně jedoucí autobus tam jezdí už od podzimu 2008 (a to bez iniciativy městského úřadu). To není žádná novinka.

Obyvatelé Třebíče se dočkají lepšího dopravního spojení do nákupního areálu STOP.SHOP. Novinkou je zavedení pravidelné linky městské autobusové dopravy.
Lepšího dopravního spojení? Toť otázka. Tzv. Stop-Shop Bus nyní jezdí 1 x za hodinu. Nepředpokládám, že linka č. 14 bude jezdit častěji než také 1 x za hodinu. Naopak, vedení linky č. 14 o víkendech 1 x za hodinu považuji za neuvěřitelné plýtvání cennými vozokilometry. Ostatně, všechny argumenty, proč nepovažuji za vhodné, aby obsluha Stop Shopu byla zajišťována linkou č. 14, jsem již v listopadu 2012 popsal v první části tohoto článku.

Navíc, jízdní doba z centra města ke Stop Shopu (linkou č. 14) se oproti jízdní době Stop-Shop-Busu mírně prodlouží.

Nové spojení připravilo město Třebíč ve spolupráci se společností Nákupní centrum Třebíč, s.r.o. Dopravní obslužnost areálu zajistí od 1. března linka číslo 14. Cestující se tak z areálu STOP.SHOP. dostanou nejen do centra města, ale i k poliklinice ve Vltavínské ulici a to v obou směrech. Jízdní řád linky číslo 14 bude na zastávce v areálu STOP.SHOP. počítat v pracovní dny s provozem od 8:00 do 19:30 hodin, o víkendech od 10:20 do 18:20 hodin. Cestující se mohou těšit na novou zastávku vybavenou bezbariérovými prvky. S rozšířením provozu linky číslo 14 dojde zároveň ke zrušení účelové linky, která dosud jezdila do nákupního centra z autobusového nádraží.

Předpokládám, že lidé jedoucí od Stop Shopu nebudou chtít jet k nedaleké poliklinice. Ano, do centra města se dostanou, ale nebude zajištěno přímé spojení do nejlidnatějších částí Třebíče - tzn. na Nové Dvory a Hájek, nýbrž do Boroviny. V současné době linka č. 14 nemívá na Karlově náměstí okamžité přípoje od Nových Dvorů/na Nové Dvory; pokud by tyto přípoje měly být nově zajištěny, zase by to znamenalo, že v úseku Karlovo náměstí - Za Rybníkem pojede "čtrnáctka" souběžně s "jedničkou" nebo "pětkou" (což jsem ostatně také zmiňoval ve výše odkazovaném, listopadovém článku).

Bezbariérové prvky zastávky jsou k ničemu, pokud pojede na lince č. 14 vysokopodlažní autobus. A jak známo, tak garance nízkopodlažnosti v MHD Třebíč od 3. 9. 2012 neexistuje (jediné, co můžete, je utratit peníze za telefonát dispečerovi, doufat, že ten telefon někdo zvedne, a tam se - snad spolehlivě - dozvíte, zda ten který spoj zrovna toho dne je nízkopodlažní. pokud budete chtít jet další den, budete muset utrácet za telefonát znovu).

"Jsme rádi, že jednání skončila úspěšně a linka číslo 14 bude sloužit občanům města k bezproblémové dostupnosti nákupního areálu. Vychýlení z běžných tras autobusové dopravy do areálu Stop Shopu bude plně finančně hrazeno nákupním centrem," vyjádřil se místostarosta Pavel Pacal.
Pokud městský úřad na zajížďku ke Stop Shopu nijak nepřispívá, pak se "nemá moc čím chlubit", co se týče zásluh za zajištění zajíždění jedné doplňkové linky MHD Třebíč k obchodnímu centru.

V té otázce úhrady vidím zjevný nerovný metr - spoje linky č. 13 jedoucí k odlehlé Jitoně jsou plně hrazeny městem, ačkoliv cca 1,5 km z trasy každého spoje vede již mimo katastr města. U závleku ke Stop Shopu (kde je úsek ležící mimo katastr Třebíče cca pětkrát kratší než u linky č. 13) tomu bude přesně naopak...

Ačkoliv, oproti současnému stavu, kdy majitel obchodního centra hradí provoz tzv. Stop Shop Busu v celé jeho trase, tzn. už z autobusového nádraží, zřejmě (oproti současnému stavu) něco ušetří i ten majitel Stop Shopu.
 


Komentáře

1 MarMal MarMal | 27. února 2013 v 15:54 | Reagovat

A navíc to nebude zdarma...

2 autobusytrebic autobusytrebic | E-mail | Web | 27. února 2013 v 21:07 | Reagovat

[1]:
Děkuji za doplnění, samozřejmě to je další aspekt, který jsem si do této chvíle vůbec neuvědomil.

Ano, zatímco Stop Shop Busem se lidé svezli ke Stop Shopu i zpět zdarma, tak u linky č. 14 tomu tak není a nebude...

3 D D | 3. března 2013 v 20:13 | Reagovat

Takže stopshopbus z nádraží je už úplně zrušen?
A ještě něco...nevím, jestli jsem snad něco přehlédla, ale podle jízdních řádů jezdí z K. náměstí 14 ve 12.45 a pak až 16.21
To mi jako autobus za hodinu nepřipadá..
A když se chcete třeba o víkendu z Hájku dostat do Stopshopu (myslím na jinou zastávku, která je blízko), taky to nejde, protože o víkendech prostě 4 nejezdí.. :-(

4 autobusytrebic autobusytrebic | E-mail | Web | 3. března 2013 v 22:44 | Reagovat

[3]:

Ano, je zrušen.

Ano, v pracovní dny jsou časy odjezdu linky č. 14 z Karlova náměstí ve směru na Stop Shop mj. 12:45 a další až v 16:21, tzn. téměř 4 hodiny mezera.

Linka č. 4 o víkendech samozřejmě jezdí, nemáte na mysli linkou linku?

Ano, linka č. 14 nejezdí ani od 1. 3. 2013 každou hodinu, šlo o mou chybnou dedukci (tak to dopadá, když 36 hodin před začátkem platnosti nových jízdních řádů nejsou konkrétní jízdní řády k dispozici a konkrétní počty spojů odvozuji z jisté zavádějící tiskové zprávy vydané městským úřadem), více viz sousední článek: http://autobusytrebic.blog.cz/1302/pocet-spoju-z-centra-mesta-ke-stop-shopu-i-v-opacnem-smeru-bude-od-1-3-nizsi-nez-dosud-byval

5 D D | 8. března 2013 v 23:01 | Reagovat

Achjo...s tím, že není zadarmo bych se smířila, ale když už jsem někdy do Stopshopu jela, bylo to hlavně po škole (v 14.00 nebo 15.00) a co si pamatuju, tak tam školáků jezdilo hodně. V 16.18 je to už prostě pozdě. :-(

6 autobusytrebic autobusytrebic | E-mail | Web | 9. března 2013 v 23:00 | Reagovat

[5]:

Já s vámi souhlasím, koneckonců na toto téma jsem toho napsal docela hodně i v dalších článcích.

Nevýhodou toho spoje linky č. 14 s odjezdem z Karlova náměstí v 16:21 h také je, že po příjedu ke Stop Shopu okamžitě odjíždí zpět, na protisměrném spoji linky č. 14.

Takže i když tímto spojem ke Stop Shopu dojedete, tak pokud tam nechcete strávit alespoň hodinu a tři čtvrtě, stejně se budete muset zpět do cetra města dostat jiným způsobem.

7 jan janda jan janda | 17. března 2013 v 17:59 | Reagovat

Nic jiného než krok zpět. Z Brna do nákupních center  vzdálené Olympie víc jak 10 Km, se jedzdí častěji a grátis!! Je to hanba!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama