Duben 2013

Mercedes Conecto ev. č. 56 u železničního přejezdu v Pražské ulici a na silnici do Poušova

22. dubna 2013 v 8:22 Zajímavosti z provozu
V neděli 21. dubna 2013 jsem zdokumentoval Mercedes Conecto s evidenčním číslem 56, jedoucí na páru odpoledních spojů linky č. 14, přesněji řečeno na jejich závleku do Poušova. Vzhledem k ostrým obratům na konečné ve Starči, dochází k situaci, kdy stejný autobus zavítá do Poušova dvakrát během třiceti minut.


Spoj jedoucí o necelou půlhodinu později opačným směrem (závlek do Poušova ale zůstává stejný pro spoje jedoucí v obou směrech) jsem opět zdokumentoval mezi přejezdem u borovinské zastávky a křižovatkou se silnicí do Poušova, znovu pak těsně před odbočením z Pražské ulice a nakonec za touto křižovatkou, už na silnici ve směru na Poušov, v pozadí s horní částí Podklášteří s dominující budovou střední zemědělské a zdravotnické školy.

Ve všech případech jde o fotky pořízené z míst, odkud jsem dosud neměl pořízenu žádnou fotku autobusu MHD Třebíč.

Souhrnné jízdní řády pro přestupní uzly a další zastávky

7. dubna 2013 v 13:32 Postřehy z optimalizace MHD
Na stránkách www.doprava-trebic.cz se koncem března objevila zajímavá novinka - souhrnný jízdní řád obsahující odjezdy spojů různých linek buď z významnější zastávky, odkud jede do jedné cílové zastávky několik různých linek, často s různým trasováním (Karlovo náměstí a linky č. 1, 2 4 a 14 k poliklinice); anebo z místa, kde jsou umístěny dvě zastávky blízko od sebe, ale každá z jiným názvem (Dřevařské závody vs. Atomhotel apod.). Stejný souhrnný jízdní řád je k dostání i na autobusovém nádraží.

Určitě jde o zajímavou pomůcku, která zpřehledňuje dosud nepříliš přehledný stav na zmíněných nebo i dalších zastávkách, dalším příkladem takových zastávek jsou zastávky Generála Svobody, Míčova, Benešova nebo Augustýna Kratochvíla v určitých částech dne (o víkendu však celodenně), kdy linka č. 4 odjíždí ve směru do centra města z jiné zastávky než linka č. 5.

U časů odjezdů linek MHD Třebíč z Karlova náměstí ve směru k poliklinice je patrná i skutečnost, že po úpravě časových poloh linky č. 4 ve špičce pracovních dnů tak, aby se odstranil prostoj na zastávce Atomhotel, dochází k tomu, že spoje linek č. 1 a č. 4 odjedou z Karlova náměstí téměř současně, aby další spoj jel opět až téměř o čtvrt hodiny později. Stejně tak je v tabulkách pěkně vidět skutečnost, jak odjíždějí o víkendech do Domků dvě různé linky (č. 1 a č. 10) ve stejný čas a stejně tak se ve stejnou dobu vracejí z Domků zpět na Karlovo náměstí.

Bývalá zastávka Ptáčov, obalovna

1. dubna 2013 v 18:41 Monografie zastávek
U linky č. 12 (pokračovatelky dřívější linky č. 7) v současné době existuje dlouhý úsek mezi dvěma zastávkami, konkrétně mezi zastávkou Autodružstvo a Ptáčov. Nebývalo tak tomu vždy. Na silnici vedoucí do Ptáčova existovala i zastávka Ptáčov, obalovna.

Nevím, kdy přesně došlo ke zrušení zastávky, nejpozději tomu bylo k 1. 1. 2006, protože jízdní řád platný od tohoto data již v seznamu zastávek linky č. 7 tuto zastávku neuvádí.

V místech dřívější zastávky je dosud patrná širší vozovka. Pozůstatky označníku jsem zde při návštěvě tohoto místa (28. 2. 2013) nenašel. Celkový pohled na prostor bývalé zastávky je zdokumentován na této fotce.