"Den bez aut" 2013

10. září 2013 v 8:23 |  Zajímavosti z provozu
Přepis sdělení ze stránek www.doprava-trebic.cz:

I letos se město Třebíč zapojí do již 12. ročníku Evropského týdne mobility a v pátek 20. září 2013 bude městská autobusová doprava v Třebíči jezdit zdarma.

Letošním sloganem, "Čistý vzduch - je to na nás", chce kampaň Evropského týdne mobility zvýšit povědomí o znečišťování ovzduší díky automobilové dopravě ve městech. Je jasně prokazatelné, že znečišťování ovzduší automobily způsobuje vážné dýchací potíže a dokonce i předčasnou smrt. Evropská města a obce jsou proto vyzvány k tomu, aby daly občanům díky lepšímu řízení a plánování městské dopravy a zavedení tzv. "zdravých" dopravních prostředků věští možnost a prostor k tomu, aby nechali svá auta doma a namísto toho využili MHD.


Smutnou ironií je, že kdyby skutečně velká část lidí v den konání tzv. Dne bez aut nechala své auto doma a použila MHD, tak by autobusy jely zcela zaplněné, resp. část lidí by se do nich ani nevešla. Samozřejmě, že ani autobusy nejsou naprosto ekologické, takže určité znečišťování ovzduší způsobují (moderní autobusy samozřejmě daleko méně, ale totéž platí i o moderních osobních automobilech). Myšlenka, aby se značné procento lidí ve městech velikosti a typu Třebíče přesunulo z automobilů do veřejné dopravy v dlouhodobém horizontu (tzn. v situaci, kdy by takový přesun byl zvládnutelný, díky vyššímu počtu spojů, vyššímu počtu autobusů apod.), naráží na neúprosnou ekonomickou situaci (kdy se bez nadsázky "počítá každý ujetý kilometr").
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama