Smutný příběh o "informační blokádě" týkající se "poutního" omezení provozu MHD v Přibyslavicích

13. září 2014 v 9:00 |  Zajímavosti z provozu
Tento článek, volně navazující na tyto řádky, se bohužel bude věnovat jednomu z nejsmutnějších a nejneuvěřitelnějších zážitků, kterých jsem kdy v třebíčské MHD byl svědkem či dokonce (což platí i pro tento případ) přímým účastníkem.

Už tomu je více než 1,5 roku, co začala linka č. 31 zajíždět (v počtu 1 páru spojů v pracovní dny, resp. 2 párů spojů o víkendech) až do obce Přibyslavice. Ale až neděle 7. září 2014 se stala prvním dnem, kdy jsem hodlal této linky v této trase využít - konkrétně pro návrat večerním spojem z Přibyslavic zpět do Třebíče.

Po odpoledni stráveném v Okříškách jsme s kamarádem provedli pěší přesun do Přibyslavic, kde nás překvapila uzavírka hlavní, Kaštanové ulice. Nicméně s vědomím, že na žádných internetových stránkách, ani na vývěskách v autobusech, ani na vývěskách např. na Karlově náměstí, nebylo uvedeno nic o omezení provozu na lince č. 31, pokračovali jsme v cestě k přibyslavickému kostelu, před nímž se nachází zastávka linky č. 31.

Když jsme se - po projití okolo několika stánků, které pomalu "balily" po nějaké proběhlé akci, přiblížili k zastávce, zarazilo nás, proč u zastávky nestojí žádný autobus. Že by při pauze mezi spoji stál odstaven někde dál? Kdepak...

Až na zastávkovém označníku jsme si všimli - zastávka není 6. a 7. 9. obsluhována! Výchozí zastávkou je zastávka Nová Ves, MANN+HUMMEL... Bylo 17:50 h. Bylo jasné, že během cca 20 minut musíme stihnout pěší přesun na zastávku u Mann+Hummel.

Naštěstí, přesun jsme s několikaminutovou rezervou stihli, díky šťastné shodě okolností - že jsme do Přibyslavic došli s větším předstihem, že alespoň na přibyslavické zastávce viselo info o neobsluhování této zastávky, a že jsme věděli, kde že se zastávka "Nová Ves, MANN+HUMMEL" nachází.

V opačném případě by nás čekala asi pěší cesta na vlakové nádraží do Okříšek. Ovšem při tom nečekaném pěším přesunu z přibyslavické návsi na náhradní výchozí zastávku linky č. 31 mě napadala i jiná možnost - proč kvůli neschopnosti dopravce (neschopnost dostatečným způsobem informovat o předem plánovaném omezení provozu) být v cíli své cesty o hodinu později? Bylo by zajímavé sledovat, jak by se dopravce tvářil, kdybychom použili pro cestu z Přibyslavic do Třebíče taxi a pak po dopravci MAD Třebíč požadovali proplacení účtu za taxi, neboť cesta taxíkem by byla způsobena neschopností tohoto dopravce...

Druhý den, v pondělí 8. září 2014, jsem se (tentokrát sám) do Přibyslavic vydal znovu, abych zjistil více informací. Na nástěnce v blízkosti zastávky na přibyslavické návsi (ovšem na té straně, kde je umístěna výstupní, nikoliv nástupní zastávka linky č. 31), jsem si všiml oznámení o dvou různých víkendových uzavírkách. V tu chvíli jsem si uvědomil, že situace je ještě horší, než jsem dosud myslel. Že už počátkem června 2014 jedna víkendová uzavírka proběhla a že ani o ní tehdy nebylo nikde informováno. Na nástěnce patřící přibyslavickému kostelu jsem si následně všiml, že obě uzavírky byly způsobeny konáním pouti.

Až v tu chvíli jsem si také uvědomil, že stejnou příčinu měla loňská (18. + 19. 5. a 7. + 8. 9.) omezení na lince č. 31, rovněž v úseku mezi zastávkami MANN+HUMMEL a Přibyslavice. Do té doby jsem o tom nevěděl, protože ani jedno z těchto omezení (o kterém v loňském roce BYLO informováno odpovídajícím způsobem; bohužel na rozdíl od roku letošního) jsem v loňském roce nesledoval.

V letošním roce ovšem nebylo o tomto omezení informováno ani na stránkách www.icomtransport.cz/tradomad, ani na stránkách http://www.doprava-trebic.cz/; ani na vývěskách v autobusech, ani na nástěnkách umístěných na přístřešcích zastávek, ani na označnících třebíčských zastávek MHD Třebíč (alespoň zastávek, přes které jezdí linka č. 31). Snad pouze a jen na návsi v Přibyslavicích jakés takés (byť také ne dokonalé) info vyvěšeno bylo, ale to je samozřejmě naprosto nedostečné.

Fotky dokumentující zážitky popsané výše jsem vložil do alba na Facebooku, najdete je pod tímto odkazem.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama