O kalamitě, která se naštěstí třebíčské MHD vyhnula - díky tomu, že zde nebyl vybudován trolejbusový systém

7. prosince 2014 v 15:00
Od 1. 12. do 3. 12. 2014 byla v mnoha oblastech naší země ochromena veřejná doprava. Značným dílem k tomu přispěla námraza na troleji, která následně vyřadila z provozu lokomotivy a jednotky tzv. závislé trakce (tzn. s pohonem na elektřinu).

Stejně tak v mnoha městech, mimo jiné v Brně, měla značné problémy tramvajová i trolejbusová doprava. Opět vinou námrazy na trolejovém vedení. Náhradní doprava byla v rámci možností zajišťována autobusy, které v tomto ohledu žádné problémy (pochopitelně) neměly.

Ještě že v Třebíči nikdy nebyl realizován projekt trolejbusové dopravy. Pak by při takové námraze (kdy ale silnice jinak byly bez problémů sjízdné) měla Třebíč značný problém v zajištění provozu veřejné dopravy v dotčených dnech. A počet autobusů by byl jen velmi nízký (v cílovém stavu byly uvažovány jen pro vyloženě doplňkové linky do Ptáčova, Poušova apod.).

Takže sice v Třebíči máme provoz MHD s "fujfuj energeticky nesoběstačným" pohonem (soběstačnost myšlena z pohledu výroby na českém území), ale zase díky tomu nebyly ani v oněch "kalamitních" dnech prakticky žádné problémy v provozu třebíčské MHD. :-)
 


Komentáře

1 Diferák Diferák | 14. prosince 2014 v 17:18 | Reagovat

Trolejbusový provoz v 50km vzdálené Jihlavě ovšem probíhal bez problémů. Tudíž je tento článek zcela zcestný.

2 autobusytrebic autobusytrebic | E-mail | 15. prosince 2014 v 0:57 | Reagovat

[1]: No a např. v 60 km vzdáleném Brně zdaleka bezproblémově nefungoval (stejně jako tramvajový provoz).

Tzn. scestná tato úvaha není.

3 Diferák Diferák | 19. ledna 2015 v 22:56 | Reagovat

Zeměpisnou polohou má Třebíč blíže Brnu či Jihlavě?

Já měl za to, že Třebíč se nachází na Českomoravské vrchovině, nikoli na jižní Moravě.

Stejně je to celkem krátkozraké nařčení, k objektivnímu pohledu je potřeba zmínit mnohem víc faktorů.

Jeden z významných důvodů, proč MHD v Jihlavě fungovala i na dále je "síla zvyku". Hold Vysočina je Vysočina (v Jihlavě a i v Třebíči) a místní provoz je na podobné situace zvyklý.
Brno se tímto příliš chlubit nemůže. Toho si lze povšimnout i když napadne větší množství sněhu.

4 autobusytrebic autobusytrebic | 20. ledna 2015 v 16:24 | Reagovat

[3]: Nejde o zeměpisnou polohu. Ta námraza počátkem prosince 2014 nezávisela na nadmořské výšce.

Hm, takže komentář k této věci dát na blog, zatímco komentář o (naprosto nepochopené) věci týkající se jednak předčasných odjezdů a jednak jedné neuvěřitelně vratné přestupní vazby raději "vyblijeme" jinam, že?

No takže popořadě:
- Pokřiky/ksichty/troubení řidičů MHD Třebíč jsem zažil už v době, kdy zbývalo pár dní do založení mých stránek (leden 2009). Kdo za ty reakce asi mohl? Že by byli řidiči vyplašeni jihlavským šotoušem, který tam šotil už o půl roku dříve, hm?
Podobně pitomá dedukce jako ta tvoje, že.

- Jednak, na několik chyb typu předčasný odjezd nebo nezajetí do "závlekové" zastávky jsem upozornil objednatele (tzn. ne vedoucího pracovníka dopravce) v rámci naší běžné komunikace v rámci mojí externí spolupráce (tzn. byla nějaká pracovní komunikace mezi námi + připsal jsem k tomu i onu nepravost).

Z toho vyplývá, že z pozice smluvního spolupracovníka (minimálně v té době) jsem měl o to větší právo na toto svého (dejme tomu) nadřízeného upozornit + zároveň jsem o tom případně (ne ve všech případech napsal na své stránky), mj. jako upozornění pro cestující ať si na to dají pozor (moje stránky jsou sledovány i běžnými cestujícími).

Jestli v nějaké MHD nebo jiném provoze objednatel sleduje kvalitu provozu (toho, který si tvrdě platí ze svého rozpočtu) a mj. trestá nečekání na přípoje, předčasné odjezdy nebo vynechání zastávek, tak je to špatně?

No ani náhodou. A prvořadé jsou zájmy cestujících, ne řidičů (tzn. pokud se stala chyba, tak bohužel, ale zájmy cestujících jsou na prvním místě).

A dodávám, že v posledních pár měsících již řeším výhradně své zájmy coby cestujcího, tzn. už ne z toho pohledu "viděl jsem nějakou nepravost, ale netýkala se mě, ale někoho jiného; poukážu na ni".

Ale tyhle věcné argumenty jsou vlastně už v tuto chvíli lhostejné, protože na K jsme si zaplakali, jak to je všechno hrozné, že kvůli tomu, že jsem na podzim 2014 na něco poukazoval, na "nás" (tebe) kdosi v létě 2014 pokřikoval, že?
(logika jako prase - no je to stejná logika jako u těch šoférů, kdy "špatný není ten, kdo udělal chybu, ale kdo na ni poukázal")

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama