"Sčítací embargo" na oficiálních stránkách doprava-trebic i na FB "MAD Třebíč", další postřehy ke sčítání cestujících

7. března 2016 v 2:00 |  Postřehy z optimalizace MHD
V den zahájení pětidenního sčítání cestujících, kdy pouhopouhých pět dní rozhodne o mnohých aspektech podoby třebíčské MHD od 1. 1. 2017 (viz příslušná tisková zpráva), přináším doplnění tohoto článku zamýšlejícího se nad úskalími a podivnostmi takového sčítání:

- O sčítání cestujících nebylo informováno ani na oficiálních stránkách www.doprava-trebic.cz, ani na oficiálním facebokovém profilu "MAD Třebíč". Bohužel, v této věci jde jen o "jeden z mnoha kamínků" do dlouhodobé mozaiky nepřesných a chybějících informací na obou odkazovaných stránkách.

- V předcházejícím článku na toto téma jsem psal o nezohlednění mimosezónního období (např. počty cestujících v linkách č. 12, 14 a 31 jsou pravděpodobně o něco vyšší v letním období než v jiných částech roku). V situaci, kdy sčítání probíhá v jednom jediném týdnu, nemůže v něm být zohledněna případná problematika sudého/lichého týdne např. v otázce odpoledních směn na některých pracovištích.

- Ve sčítání počtu cestujících v autobusech nejsou zohledněny koncepční chyby. Pokud určité skupině cestujících nevyhovuje jízdní řád autobusů, tak autobusem vůbec nejedou = nebudou započítáni. Koncepční chyba nebude odstraněna, naopak - zadavatel se (chybně) "utvrdí" v tom, že "stejně to nikdo/skoro nikdo nevyužívá".

Jeden příklad za všechny - spoj linky č. 4 přijíždí v neděli v 17:21 h do zastávky Železniční stanice. Nikdo z něj zde nevystupuje a nikdo do něj nenastupuje (jako tomu bylo i v neděli 28. 2. 2016). Ze "sčítacího zápisu" by mohla být vyvozena chybná dedukce "nulový obrat cestujících, nevyužitý závlek do 'terminálu'; eventuálně by tam nemusel tento spoj zajíždět".

Ovšem kdyby tento spoj jel o pouhých 5 minut dříve (díky čemuž by přestupní vazba z MHD na vlak již byla časově stíhatelná), vystupovalo by z něj možná 10, možná i více cestujících přestupujících na vlak (takto se ti cestující - a toho dne jich do rychlíku nastupovalo několik desítek - museli dostat na nádraží jiným způsobem). Tuto skutečnost ale žádní "sčítači" nezaznamenají...

I když... výše uvedená situace stejně nemůže nastat, protože sčítání stejně bude probíhat (viz odkazovaná "tisková zpráva") pouze od pondělí do pátku. Jako by víkendový provoz byl z provozního a ekonomického hlediska v naprostém pořádku a nebylo potřeba v něm "identifikovat méně využité spoje"...
 


Aktuální články

Reklama