8letá smlouva města s dopravcem podepsána koncem října + podnět k Policii ČR a ÚOHS

13. listopadu 2016 v 0:00 |  Postřehy z optimalizace MHD
Článek vydaný 7. 11. 2016 na iDnes (obdobný článek byl již předtím vydán v tištěné MF Dnes). Stručné "vypíchnutí" toho nejdůležitějšího + stručný komentář:

- Podle tohoto článku, došlo k podpisu osmileté smlouvy města s dopravcem v pracovním týdnu mezi 24. a 27. říjnem.

- Podnět k vyšetřování okolností tohoto "výběrového řízení" dostala jak Policie ČR, tak i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. To je jen a jen dobře. Podezřelých okolností je tam víc než dost (viz další body).

- V článku je správně upozorněno na hlavní úskalí, a to pouze tříměsíční lhůtu mezi vyhlášením vítěze a začátkem platnosti, resp. účinnosti kontraktu.

- Z této pádné námitky se městský úřad (opětovně - stejně jako už začátkem října) snaží "vykroutit" tvrzením, že lhůta mezi vyhlášením výběrového řízení a podáním nabídek byla dlouhá dostatečně (což ovšem nikdo nerozporuje). "Jeden o koze, druhý o voze"...

- Za patnáct let, co to dělám, jsem se nesetkal s tím, aby se někdo v takto velkém tendru cítil diskriminován, měl o něj zájem a neozval se," ohradil se (advokát městského úřadu) Kruták v diskusi na zastupitelstvu. Všechno je jednou poprvé. Ani se dalším dopravcům nedivím, že námitky nepodali. Jen by se tím celé "výběrové řízení" protáhlo a již tak beznadějně krátká lhůta tří měsíců (na pořízení až 25 nových autobusů, na zajištění krytých stání atd.) by se tím dále zkrátila.

O to zajímavější bude sledovat, jak (ne)umí samotný městský úřad zajistit své povinnosti za dobu maximálně tří měsíců. Aby se neukázalo, že sám úřad není schopen ve stejné lhůtě zařídit ani daleko jednodušší věci. :-)
 


Aktuální články

Reklama