Montované přístřešky bránící vymrznutí autobusů, nedefinované "kryté stání" a další vlastní góly městského úřadu (komentář k zajímavému článku z Aktuálně.cz)

12. ledna 2017 v 0:00 |  Postřehy z optimalizace MHD
O (v tuto chvíli nepravomocné) 1,5milionové pokutě, kterou Městský úřad Třebíč obdržel od ÚOHS, poměrně obsáhle informuje i tento článek z Aktuálně.cz.

Několik perel z článku:
- Podle (nyní již bývalého) místostarosty Pacala byla "krytá stání" požadována mj. proto, aby autobusy nebyly vymrzlé. Vzápětí dodává, že "krytým stáním" mohly být i pouhé montované přístřešky. Protiřečí sám sobě - takovéto přístřešky nijak neochrání před "vymrznutím" autobusu.

- P. Pacal se diví, že se nikdo z dalších dopravců následně nezeptal na podrobnosti ohledně "krytého stání". Ze strany P. Pacala jde o pomyslný gól do vlastní branky - kdyby byl městský úřad schopen v zadávacích podmínkách ono "kryté stání" přesně definovat, bylo by to každému jasné předem a nebylo by potřeba se na to pokoutně doptávat.

- Pouze tříměsíční (spíše kratší, neboť eventuální odvolání neúspěšných uchazečů atd.) lhůta mezi vyhlášením vítěze (2. polovina září 2016) a začátkem účinnosti kontraktu (1. 1. 2017) je podle P. Pacala dostatečná, neboť dopravci si prý mohli autobusy pro začátek pronajmout (zatímco při pořízení autobusů coby vlastního majetku bývají dodací lhůty delší než 3 měsíce).

Nedodal už, že pronájem bývá obvykle dražší než pořízení do "osobního" vlastnictví a že do pronajatého autobusu nemusí být nájemce oprávněn instalovat si "svá" zařízení jako např. (městským úřadem požadované) USB či wi-fi.

- I v tomto článku se srovnávají "jablka s hruškami". V roce 2009 činila "vysoutěžená" hodnota 8letého kontraktu města s dopravcem 359 mil. Kč (později byla snížena o cca 90 milionů Kč) na 8 let coby VÝŠE ÚHRADY. S touto částkou se nyní srovnává nově "vysoutěžená" NÁKLADOVÁ CENA 468 mil. Kč pro osmileté období 2017 - 2024...
 


Aktuální články

Reklama