Conecta vysoká 3,09 m pravidelně projíždějící podjezdem s povolenou průjezdnou výškou 3 m aneb O podivné výjimce

23. ledna 2018 v 0:00 |  Zajímavosti z provozu
Již na konci roku 2016, kdy bylo uvedeno do provozu deset nových autobusů Mercedes-Benz Conecto, mě udivilo, že (dle dohledatelných parametrů) tyto autobusy mají výšku 3,09 metrů. Vždyť v podjezdu pod vlakovým nádražím je dovolen průjezd jen vozidlům do výšky tří metrů!

Zprvu jsem si myslel, že těmto vozidlům bude vjezd do podjezdu zakázán (tzn. že nebudou moci jezdit na spojích linky č. 1). Ale záhy jsem se přesvědčil, že tato vozidla běžně jezdí i na lince č. 1 (viz mj. tato fotka pořízená nedaleko podjezdu).

V srpnu 2017 byla na stránkách politického uskupení "TO!" zveřejněna tato zajímavá zpráva, z níž vyplývá, že první tři měsíce provozu těchto autobusů, porušoval dopravce s každým vjezdem nových Conect do tohoto podjezdu příslušný dopravní předpis.

Koncem března 2017 si pak dopravce u městského úřadu (odboru dopravy) vyžádal výjimky pro vjezd těchto vyšších autobusů do podjezdu, viz mj. tento dokument.

8letá smlouva městského úřadu s dopravcem hovoří jasně (viz screen): Dopravce je při stanovení Vozového parku povinen užít taková vozidla, u kterých je jejich maximální podjezdná výška přizpůsobena místním podmínkám provozu, především při obsluze zastávky Nádražní a při jízdě podjezdem na ulici Nádražní.

U "třímetrového" podjezdu by bylo logické, kdyby si dopravce pořídil vozidla o výšce max 3,0 m. V třebíčských reáliích to dopadlo jinak - pořízením vyšších autobusů + následným pokoutním vyjednáním výjimky, která mj. přenáší odpovědnost (za případné škody) na řidiče...
 


Aktuální články

Reklama